ACHIEVEMENTS

Arts & Culture Achievements

Arts & Culture Achievements

Dance Grand Prix ITALIA 2012

03 Jul 2012

Hwa Chong Choir Sings Their Way to Impress International Jury at Two European Music Festivals

16 May 2012

Eurasian Schools Debating Championships: International Champion

30 Dec 2011
Ng Li Ki, 10A15

Bridging Minds Debate Competition: International 1st

30 Dec 2011
Seah Ee Wei, 10A14

Quiping Cup National Weiqi Tournament Open Category

31 Mar 2011
Team, Overall Champion
Kwa Jie Hui, 2P2 (Individual Champion)

National Youth Weiqi Championships

31 Mar 2011
Team, Overall Champion
Lu Yanxi, 3O3 (Individual Champion)
Jian Zhongfan, 10S6F (Individual Champion)

SYF Central Judging of String Ensemble (Junior Colleges): Gold with Honours

31 Mar 2011

SYF Central Judging of String Orchestras (Secondary Schools): Gold

31 Mar 2011

Interschools Aeromodelling - Electric Control Line Junior Rat Race Competition: Gold

31 Mar 2011
Say Yueyang, Symus, 1I2

Robocup Singapore Open

31 Mar 2011
Khwa Zhong Xuan, 4I2 (Roboticup Junior Soccer B Champion)
Wong Jun Ming, 4S2 (Roboticup Junior Soccer B Champion)

National RoboPreneur Carnival

31 Mar 2011
Best Presentation,
Best Research,
Robot Performance,

National Junior Robotic Competition (NJRC)

31 Mar 2011
Drag Race Category Champion,
Sprint Race Category Champion,
Sumobot Category Champion,

Singapore Young Photographers’ Award

31 Mar 2011
Kho Yong Xiang Aaron, 10A12
Ong Chong Ren Bentley, 10S76

Singapore Colombo Plan 60th Anniversary Photography Competition

31 Mar 2011
Kho Yong Xiang, 10A12

SYF Central Judging of International Dance: Gold with Honours

31 Mar 2011

National Software Competition

31 Mar 2011
Overall Champion,
Algorithm Category Champion,

ICODE (Iphone App Development) Competition: Team First

31 Mar 2011

SYF Central Judging of Harmonica Ensemble: Gold Award

31 Mar 2011

Bickel and Brewer International Public Policy Forum: Team 1st

31 Mar 2011
Lee Kah How, 10A15
Ng Li Ki, 10A15

SYF Central Judging of English Drama: Gold

31 Mar 2011

EDB Pre-U Economics Short Film Competition: 1st

31 Mar 2011
Kwok Mun Seng Melvin, 10S7J
Tan Wei Lin, 10S76

Meridian Junior College Invitational Debates: Gold

31 Mar 2011

MGS U14 Challenge Shield: Gold

31 Mar 2011

SYF Central Judging of Concert Bands: Gold

31 Mar 2011

Capitaland HAND-IN-HAND Campaign: One-line-drawing Competition (Chinese Calligraphy)

31 Mar 2011
Yin Mozhi, 10S7F (1st)

National Youth Chinese Calligraphy Competition: 1st

31 Mar 2011
Wu Wenhao, 10S63

The Peace Cup (Chinese Calligraphy and Painting): 1st

31 Mar 2011
Tao Ran, 3P3

Raffles Pairs Championship - Mixed Pairs (Bridge): Champions

31 Mar 2011
Tham Yee Ching, 10S70
Toh Zhen Huai, 10A11

National Schools Individual Chess Championship

31 Mar 2011
Yong Han Shawn, 4I2 (Open Under 16 Category, Champion)
Calvin Ong Jun Xue, 1O1 (Open Under 13 Category, Champion)
Matthew Peter Chin Zheng Han, 3I2 (Open Under 15 Category, Champion)

West Zone Char Yong Cup - Chinese Chess Tournament

31 Mar 2011
Cheong Yi Wei, 2A3 (C Div, Champion)
Yang Hao Yuan, 3S1 (B Div, Champion)

River Valley Cup Chinese Chess Double Championship: Team Champions

31 Mar 2011

Raffles Inter-School Chinese Chess Competition (Raffles Cup): Team Champions

31 Mar 2011

NYJC Chinese Chess Competition - Secondary Category

31 Mar 2011
Khoo Tze Yang Rayson, 3B1
Yang Hao Yuan, 3S1
Jiang Hongxuan, 4A3

National Chinese Chess Championship - Under 15 Category

31 Mar 2011
Khoo Tze Yang Rayson, 3B1

JJC Cup - Chinese Chess Tournament

31 Mar 2011
Tan Jing Long, 4S1 (A Div Champion)
Ye Junyuan, 3O1 (Secondary Section Champion)

Char Yong Cup - Chinese Chess Tournament

31 Mar 2011
Khoo Tze Yang Rayson, 3B1 - B Division Champion
Tan Jing Long, 4S1 - Under-18 Champion

Battle of The Wits (Chinese Chess)

31 Mar 2011
Team, Champions
Tan Jing Long, 4S1 (Individual Champion)

NYP Astronomy Competition: Gold Award

31 Mar 2011
Xu Linfeng, 4S1
Zeng Yi, 4S1

SYF Central Judging of Choirs (Junior College): Gold with Honours

31 Mar 2011

SYF Central Judging of Chinese Drama (Junior Colleges): Gold

31 Mar 2011

SYF Central Judging of Choir (Secondary Schools): Gold

31 Mar 2011

SYF Central Judging of Chinese Drama (Secondary Schools): Gold

31 Mar 2011

SYF Central Judging of Chinese Orchestra (Secondary Schools): Gold

31 Mar 2011

SYF Central Judging of Chinese Orchestra (Junior College): Gold with Honours

31 Mar 2011

SYF Central Judging of Chinese Dance: Gold with Honours

31 Mar 2011

Animania: Gold

31 Mar 2011
Chuang Cheah Yong, Jonathan, 3S2
Cleon Wong Xin Zhan, 3A2
Lim Zhen Wei, Zan, 3A3